360edu

Amerika - Üniversite Danışmanlığı

Amerika

Amerika, üniversite başvurularında dünyada halen en çok tercih edilen ülkedir. Amerika’da üniversite seçerken, mutlaka hangi bölge ve eyalette yaşamak istediğinize dair detaylı bir araştırma yapın. Kampüs üniversitesi mi istiyorsunuz? Yoksa şehir üniversitesi mi? Bu sorular, Amerika’da üniversite seçiminde diğer ülkelerde olduğundan çok daha önemlidir. Her ne kadar, Covid-19 sebebiyle bu sene zorunlu tutulmamış olsa da, SAT/ACT testleri, başvurularda büyük önem taşır. Eğer ilgi alanınızı biliyor fakat hangi bölümde okumak istediğinize karar vermediyseniz, “core curriculum” sistemi sayesinde eğitiminizin ilk 2 yılında bölüm kararı vermek zorunda olmadan, profesyonel hayalinizi üniversitedeyken keşfedebilirsiniz.

Açılımı Scholastic Aptitude Test olan SAT, başta Amerikan üniversiteleri olmak üzere lisans programı başvurularında kullanılan çoktan seçmeli bir sınavdır. Amerikan College Board kurumu tarafından ilk olarak 1926’da çıkarılan ve 2016 yılında “Yeni” formata geçiş yapan SAT, dil ve matematik becerilerinin ölçüldüğü dört bölümden oluşur.

Tamamı kâğıt üzerinde tamamlanan sınavın Reading bölümünde, edebiyat, fen bilimleri, tarih ve sosyal bilimler gibi farklı alanlardan çıkan metinler aracılığıyla okuma-anlama becerileri test edilir. Writing and Language başlıklı bölümde ise dil bilgisi ve etkin yazım kurallarına dair bilgiler sınanır. Matematikte ise cebir, ileri matematik, problemler ve veri analizi  gibi konular sorgulanır. Bölümlerden birinde hesap makinası kullanılabilirken, diğerinde yasaktır.