360edu

Yurt dışında eğitimin Türkiye’de eğitimden farkları nedir?

Yurt dışında verilen eğitimin Türkiye’deki sistemden ne kadar farklı olduğu sorusunun cevabı, özellikle lisans ve lisans üstü programlara başvuran öğrenciler ve velileri tarafından merak edilmektedir. Yabancı üniversiteler Türkiye’dekilerden gerçekten farklı mıdır? Dahası, “yurt dışına gitmeye değer mi”?

Bu soruyu cevaplarken, öncelikle her ülkedeki eğitim sisteminin farklı olduğunu vurgulamak gerekir. Fakat, bir takım ortak özellikler üzerinden karşılaştırmalar yapmak elbette mümkündür.

Başvuru Sistemi

Türkiye’de üniversiteye kabul süreci, ulusal çapta düzenlenen TYT ve AYT sınavları üzerinden yapılmaktadır. Yurt dışındaki üniversiteler ise başvuru üzerinden değerlendirme yapar. Yani, yalnızca sınav performansına odaklanmaktansa, öğrencilerin hem okul hem de okul dışındaki durumlarını ele alırlar. Başvuru sisteminin en önemli avantajı, hiçbir öğrencinin açıkta kalmamasıdır çünkü her öğrenciye uygun bir üniversite vardır. Dahası, öğrenciler Türkiye’de olduğu gibi yoğun bir dershane temposuyla çalışmak durumunda kalmazlar. Tabii, yurt dışı başvurularında da detaylı bir hazırlık süreci vardır.

Yabancı Dil

Dil becerilerinin gelişmesi, yurt dışında üniversite okumanın kuşkusuz avantajlarından biridir. Bilimsel araştırmalar, bir dili en iyi şekilde öğrenmek için o dile olabildiğince fazla maruz kalınması gerektiğini göstermektedir ve yabancı dil becerileri, iş hayatında bir lüks olmaktan çıkıp, bir zorunluluk haline gelmiştir.

Akademik Gelişim

Türkiye’de akademik başarılarıyla dünya sıralamalarında yer alan pek çok üniversite vardır. Dolayısıyla yurt dışında eğitim Türkiye’den iyidir gibi genel bir argüman öne sürmek doğru olmaz. Öte yandan, dünyanın en iyi üniversiteleri yoğunluklu olarak Batı ülkelerinde bulunmakta ve Türkiye’deki üniversitelerin performans tablolarındaki sıralaması, son birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde düşüş göstermektedir. Bu konuda daha detaylı bilgiye sahip olmak için, üniversite sıralamalarını değerlendirirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan blog yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Kişisel Gelişim

Eğitim için yurt dışına gitmek, öğrenciyi toplumsal ve entelektüel açıdan geliştirir. Öncelikle, Türkiye’deki kültürel anlamda homojen bir yapıya sahipken, yurt dışındaki üniversiteler (özellikle İngiltere, Amerika, Hollanda ve Kanada gibi ülkelerde) çok uluslu merkezlerdir. Bu, yurt dışına giden öğrencilerin küresel bir kimlik geliştireceği anlamına gelir. Bunun yanı sıra, yurt dışında yabancı öğrenci olarak bulunmak, Türkiye’de farklı bir şehirde okumakla aynı şey değildir. Öğrencilerin, derinlemesine tanımadıkları bir ülkenin yaşam biçimini, yasalarını, eğitim sistemini ve benzeri detaylarını özümsemeleri gerekir. Dolayısıyla yurt dışında eğitim, öğrencilere genç yaştan kendi ayakları üzerinde durmayı öğretir diyebiliriz.

Yüksek Ücretler

Türkiyeli öğrenciler için Türkiye’de okumak, ekonomik açıdan daha uygundur. Aslında, Türkiye’deki sınav odaklı sistem sebebiyle yurt içinde kalan öğrenciler de çoğu zaman özel okula gitmek zorunda kalabiliyor. Ancak Türkiye’deki özel okullar, yurt dışındakilere göre yine de daha düşük fiyatlı oluyor. Yurt dışındaki burs imkanlarının da kısıtlı ve devlet okuluna kabul edilmenin çok zor olması, yabancı üniversitelere başvurmayı düşünenler için en temel bariyeri oluşturabiliyor. Fransa ve Almanya gibi, yabancı öğrencilerin de devlet harçlarıyla üniversite okuyabildiği ülkeler, bu anlamda birer istisnadır.

Yurt dışında üniversite okumayı düşünen öğrencilerin, bu temel farklılıkları göz önünde bulundurması, sağlıklı kararlar almaları için çok önemlidir.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir