360edu

Yurt dışı eğitim danışmanı ne yapar?

Yurt dışı eğitim danışmanının görev tanımı, pek çok öğrenci ve veli için bir soru işaretidir. Danışmanlar tam olarak ne yapar? Başvuru sürecine katkıları nedir? Danışmanla çalışmadan olmaz mı? Tüm dürüstlüğümüzle yanıtladık…

Yurt dışı eğitim danışmanı, yurt dışındaki eğitim programlarına katılmak isteyen öğrencilere, başvuru ve kabul süreçlerinde yardımcı olan kişidir. Alanında uzman bir danışman, ilköğretim, ortaöğretim, lise, lisans, yüksek lisans, dil, yaz ve profesyonel gelişim programlarından hangisi olursa olsun, başvuru yapacak olanları doğru ve detaylı bir şekilde bilgilendirebilmelidir.

Cevaplanması gereken temel sorular:

– Hangi ülkede eğitim almalıyım?

– Hangi program(lar)a başvurmalıyım ya da başvurabilirim?

– X/Y/Z programlarına kabul edilebilir miyim? Kabul edilmek için nasıl bir hazırlık sürecini gerekir?

– Program ücretleri nedir?

– Başvuru süreci kapsamında neler yapmam gerek?

– Hangi sınavlardan hangi notu almalıyım?

– Motivasyon mektubumu nasıl yazarım?

– Eğitim alırken nerede kalacağım?

– Vize prosedürleri neler?

Peki, bu temel sorular göz önünde bulundurulduğunda, bir eğitim danışmanıyla çalışmak şart mı? Bu sorunun cevabı, aslında oldukça sübjektif, yani kişiden kişiye değişiyor çünkü herkesin yurt dışında eğitim ve yaşama dair bilgi birikimi farklı oluyor. Yukarıdaki temel sorulara net cevaplar verebilecek konumdaysanız, danışmanlık almanız elbette şart değil. Ancak, “yurt dışında eğitim almak istiyorum ama bunun için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum” diyorsanız, o zaman bir uzmana danışmanız şart.

Bununla birlikte, yurt dışı eğitim danışmanlarının her daim konu hakkında daha detaylı ve güncel bilgilere sahip olduğunu not etmekte de fayda var. Eğitim danışmanları, yurt dışındaki eğitim kurumlarıyla iş ilişkisi içinde oldukları için onların potansiyel öğrencilerden beklentilerini çok daha iyi bilirler. Dolayısıyla yurt dışına gitmek isteyen öğrencileri daha başarılı bir şekilde yönlendirebilirler. Danışmanlar ayrıca, hazırlık ve başvuru safhalarındaki öğrencilere akademik ve pratik destek de sağlayarak, başvuru dosyalarını güçlendirebilir ve normalde uzak bir hedef gibi gözüken okullardan kabul almalarını sağlayabilirler.

360 Counseling olarak yurt dışında eğitime hazırlık ve başvuru sürecinize katacağımız ek değer hakkında daha detaylı bilgi almak için, lütfen bize ulaşın.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir