360edu

“Need-Blind” ve “Need-Aware” üniversite ne demek?

Üniversiteyi yurt dışında okumak isteyen Türkiyeli öğrenciler, çoğu zaman büyük bir engelle karşı karşıya kalıyorlar: yüksek ücretler. İngiltere’deki lisans programlarının ücretleri 10 ila 35 bin Sterlin arasında değişebiliyor. Durum, eğitim ücretlerinin 75 bin Dolara kadar çıkabildiği Amerika’da daha da korkutucu. Yurt dışında eğitimi, ekonomik anlamda uygun bir hâle getirebilmek için doğru ve erken planlama yapmak çok önemli. Amerikan üniversitelerinde karşılanabilir eğitime erişebilmek için, “Need-Blind” ve “Need-Aware” terimlerinin ne anlama geldiğini bilmek şart.

“Need-Blind College” terimini, “ekonomik durumu kâle almayan üniversite” olarak çevirebiliriz. Need-Blind üniversiteler, başvuruları liyakata dayalı bir şekilde değerlendirir. Bir öğrencinin, başvurduğu programın ücretini karşılayıp karşılamayacağı bilgisi, başvuru sürecinde öğrenciden istenilse bile, üniversitenin kabul kararını etkilemez. Need-Blind stratejiyi benimseyen üniversiteler, aslında eğitimde eşitliği sağlamayı hedefliyor. Böylelikle, bir holding sahibinin oğlu ile bir çiftçinin kızı, aynı koşullar çerçevesinde değerlendiriliyor diyebiliriz.

“Need-Aware College” ise ekonomik durumu kâle alan üniversiteler için kullanılan bir terim. Amerika’nın dünya çapında tanınan üniversitelerinin büyük bir çoğunluğunun Need-Blind olduğunu gördükten sonra Need-Aware üniversiteleri eleştirebilirsiniz. Ancak Need-Aware üniversiteler, genellikle dışarıdan (mezunlar ya da üçüncü parti kurumlardan) aldıkları finansal desteğin kısıtlı olması sebebiyle, eğitim hayatlarına devam edebilmek için öğrencilerden aldıkları ücretlere mahkum olan üniversiteler oluyor.

Bu noktada not edilmesi gereken çok önemli bir detay var. Bir üniversitenin Need-Blind ya da Need-Aware olması, eğitim ücretlerini ya da sizin burs alıp almayacağınızı belirleyen bir kriter değil. Amerikan üniversitelerinin yabancı öğrencilere sunduğu burslar, her daim başarı odaklı oluyor. Dolayısıyla burs başvurusu yapmak istiyorsanız, burs olanakları için ayrı bir araştırma yapmanız şart. Ancak Amerikan üniversitelerinin ücretlerini karşılayamayacağınızdan eminseniz, işe Need-Blind üniversiteleri araştırmakla başlayabilirsiniz.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir