360edu

“Ne okumak istediğimi bilmiyorum. Kişilik testi yaptırmalı mıyım?”

11. sınıfa geldiniz. Etrafınızdaki herkes hangi okullara, daha da önemlisi hangi bölümlere başvurmak istediğinden bahsediyor. Siz ise ne yapmak istediğinize dair hiçbir şey bilmiyorsunuz ve panik içindesiniz! Kişilik testi tartışmaları, yurt dışında eğitim söz konusu olduğunda işte tam da bu dönemde ortaya çıkıyor. Peki, kişilik testi nedir ve öğrencilerin üniversitede ne okuyacaklarına karar verme konusunda işe yarar mı?

Kişilik testi nedir?

Amerikan Psikoloji Birliği’nin (APA) tanımına göre kişilik testi, bir bireyin “kişiliğini ya da kişilik özelliklerini değerlendirmek için kullanılan herhangi bir araçtır”. Kişilik testleri, genellikle beyan esaslıdır – yani sonuçlar, teste giren kişinin kendisiyle ilgili soru ya da ifadelere verdiği tepkiler üzerinden elde edilir. Ancak katılımcının bilinçaltındaki bilgilere ulaşabilmek için “yansıtmalı teknikler” de kullanılabilir.

“Modern” kişilik testleri, Birinci Dünya Savaşı döneminde ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri ordusu, askerlerin pilotluğa uygunluğu ya da savaş bunalımına yatkınlığını ölçmek için Robert S. Woodworth’ün kişisel bilgi envanterini kullanıyordu. Neticesinde, günümüzde kişilik testleri için yoğunlukla kullanılan, her ikisi de 1960’larda geliştirilmiş olan iki model bulunuyor: Myers-Briggs Tip Göstergesi ve Beş Büyük Kişilik Özelliği Modeli.

Günümüz bilim insanlarının büyük bir kısmı, Beş Büyük modelinin Myers-Briggs’e kıyasla daha geçerli ve güvenilir olduğunu iddia ediyor. Bunun ilk sebebi, Myers-Briggs modelinin kişiliği 16 tipe indirgemesi. Psikologlar, insan karakterinin zaman içinde değişebileceğini raporluyor. Bunun yanı sıra, Myers-Briggs testlerindeki soruların çoğu zaman kafa karıştırıcı biçimde kaleme alındığını söylüyorlar. Dolayısıyla sonuçlar da yanlış olabiliyor. Buna karşın Beş Büyük modeli, soru formlarında yalın, kolay anlaşılır soruları tercih etmesi ve belirli kişilik tiplerine işaret etmektense, bireyleri beş temel kişilik özelliği üzerinden değerlendirmesi sebebiyle tercih ediliyor. Fakat bu beş temel kişilik özelliği açısından ne durumda olduğunuzu öğrenmek, eğitim ya da kariyer planlarınızı yapmanıza yardımcı olacak bir aydınlanma sağlamıyor.

Kişilik testi ile ne okumam gerektiğine karar verebilir miyim?

Yukarıdaki bilgilere dayanarak söyleyebiliriz ki kişilik testleri, bireylerin kendilerini, kişilik özelliklerini ve yatkınlıklarını daha iyi tanımalarına yardımcı olabilir. Yapılan testin güvenilirliğinden emin olmak için, mutlaka bir uzmanın yardım ve yönlendirmesi ile yapılması önerilir.

Ancak Psikoloji dalı, bize insanın kişiliğinin zaman içinde değişebileceğini gösteriyor. Bu da demek oluyor ki bugün yaptırdığınız test, ileri bir zamanda anlamlı olmayabilir. Her şeyden önemlisi, testi bir uzmanın yönetiminde yapsanız bile, kişilik testinde elde edilen sonuçların, eğitim ya da profesyonel kariyer planlarıyla ne kadar güvenilir bir şekilde ilişkilendirilebileceği de cevabı net olmayan bir soru.

Bununla birlikte, bölüm seçiminde etkili olduğundan emin olduğumuz yöntemler mevcut. 360 Counseling olarak, öğrencilerimizi staj, yaz okulu, sertifika programı gibi okul dışı aktivitelere olabildiğince fazla yönlendirme taraftarıyız. Yurt dışında eğitime hazırlık sürecinize ne kadar erken başlarsanız, o kadar sağlıklı kararlar alırsınız.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir