360edu

“Ivy League” nedir?

Eğitim hayatının bir döneminde yurt dışına gitmeyi aklından geçiren herkes “Ivy League” ismiyle karşılaşmıştır. “Ivy League”, dünyanın en iyileri olarak kabul edilen Amerikan üniversitelerinden sekizinin oluşturduğu grubu tanımlamak için kullanılagelmiş bir özel isim. Peki bu isim nereden geliyor ve ne anlama geliyor? Ivy League blog serimizin ilki olan bu yazımızda, üniversitelerin ortak tarihine değiniyoruz.

İlk olarak bahsi geçen sekiz özel üniversiteyi sıralayalım.

İnternet üzerinden bir harita açıp bu üniversitelerin isimlerini yazdığınızda, hepsinin Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu yakasında bulunduğunu göreceksiniz. En köklüsü 1636, en genci ise 1865 yılında kurulan bu üniversiteler, Amerika’nın en eski yüksek öğretim kurumlarından birkaçı ve kuruluşlarından beri eğitim kalitelerinden ödün vermemeleri sayesinde akademinin elitleri olma yönündeki algılarını koruyorlar. Tabii, seçicilik de bu algının hem sebebi hem sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Ivy League üniversitelerinde kabul oranları 6 (Harvard) ila 14 (Cornell) gibi çok düşük yüzdeler arasında farklılık gösteriyor.

Sarmaşıkların Ligi

Peki, “Ivy League” isminin aslında spor ile alakalı olduğunu söylesek şaşırır mıydınız? Evet, gerçekten de öyle. Türkçe’ye “sarmaşıkların ligi” olarak çevirebileceğimiz Ivy League, tüm bu üniversitelerin kuruluşundan asırlar sonra -1950’lerde- bir spor ligi olarak bir araya geldi. Futboldan eskrime kadar pek çok farklı dalda ülkenin en iyilerinin eğitim aldığı bu sekiz üniversite, spor söz konusu olduğunda aslında birlikten ziyade ciddi bir rekabet içindeydi. Ivy League üniversiteleri günümüzde de üniversite sporlarının en yüksek mertebesi olan NCAA Division I’da bulunuyorlar. Division I’daki diğer üniversitelere kıyasla ilginç bir özellikleri ise spor bursu vermemeleri.

“Ivy League” isminin nereden geldiği tam olarak bilinmiyor. Kimileri ligin, ilk etapta dört üyesi olması sebebiyle, İngilizce okunuşu “ivy” kelimesiyle aynı olan Roma rakamı IV ile anıldığını iddia ediyor. Ancak tarihçilerin en geçerli olarak kabul ettiği hikaye başka: O dönemde futbolda çok güçlü olan Fordham Üniversitesi’nin mezunu bir spor muhabiri, kendi okulunun maçı yerine Columbia ve Pennsylvania üniversitelerinin maçını haber yapmaya gönderilince yazısında taşlama amaçlı, “sarmaşıklarla kaplı eski püskü üniversiteler” tanımlamasını kullanıyor ve Ivy League ismi böylelikle dillere pelesenk oluyor.

Ivy League üniversitelerine girmek için ne yapmak gerekiyor?

Ivy League üniversitelerinin imzaladığı öğrenci kabul prosedürleri anlaşması şöyle diyor: “Her üniversitenin kendine has bir kimliği, bir karakteri vardır ve bağımsız eğitim hedefleri koyma hakkına sahiptir. Dolayısıyla Ivy League kurumlarının pek çok ortak özelliği olsa da her kurum, öğrenci alımlarını kendi belirlediği kurallar çerçevesinde yapmaya devam edecektir.” Buna bağlı olarak, erken ve normal başvuru süreci kuralları ile ihtiyaç bursları gibi konularda ortak prosedürler uygulansa da başvuru süreci, başvurmak istediğiniz üniversiteye göre farklılıklar gösterecektir.

Buna rağmen, Türkiyeli öğrencilerin Ivy League öğrencisi olabilmeleri için bir takım ortak şartlar olduğunu söyleyebiliriz:

· Yüksek bir okul ortalaması

· Yüksek bir SAT/ACT skoru

· Yüksek bir TOEFL/IELTS skoru

· Mümkün ise International Baccelaureate ya da Advanced Placement gibi programların diploma veya sertifikaları

· Öğrencinin, akademik, sanatsal ve toplumsal ilgi alanlarının üzerine hevesle gittiğine dair kanıtlanabilir girişimler

Ivy League üniversiteleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, Ivy League blog serimizdeki diğer yazıları okuyabilir, detaylı sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir