360edu

Hollanda’da üniversiteye başvururken bilinmesi gerekenler

Hollanda’da üniversiteye başvururken nelere dikkat edilmelidir?

Yurt dışında üniversiteye başvururken, minimum kabul kriterlerinin çok iyi anlaşılması ve başvuruda kriterlere dair belgelerin eksiksiz olarak paylaşılması çok önemlidir. Minimum kabul kriterleri her üniversite ve program için farklılık göstermektedir ve dikkatle takip edilmelidir. Hollanda’da üniversitelere başvururken hangi kriterler ile karşılaşabileceğinizi sizler için özetledik. 

Diplomanız Hollanda’da denk kabul ediliyor mi?

Üniversiteye hangi tip lise diploması ile başvurduğunuz çok büyük önem taşımaktadır. Türkiye’den başvuru yapan öğrencilerimiz MEB diploması ve buna ek olarak IB diploması ile başvuru yapabilirler. Üniversitelerin program özelindeki başvuru kriterleri incelendiğinde, genel diploma kriterleri belirtildiği gibi diploma özelinde alt kriterler de belirtilmekte ve bu kriterlerin tamamının karşılanması istenmektedir. 

MEB diploması

Türkiye’den başvuran tüm öğrencilerimizin sahip olduğu MEB diploması her program için minimum başvuru kriterini karşılayamamaktadır. Fakat bu, MEB diploması ile Hollanda’da üniversiteye giremeyeceğiniz anlamına gelmez. Uygulamaya detaylı bakacak olursak;

  • Mühendislik ve Psikoloji programları, MEB diplomasını Hollanda sistemindekine denk bir diploma olarak görmemektedir. Bazı üniversiteler öğrencileri hazırlık yılına yönlendirirken, bazıları başvuruyu hiç kabul etmemektedir.
  • Sosyal Bilimler, İşletme ve Ekonomi programlarının bazıları MEB diplomasını Hollanda sisteminde üniversite öncesi diplomasına denk görmekte ve lisansın birinci sınıfına başvuru kabul etmektedir.
  • Minimum diploma notu kriteri karşılanıyor olsa bile, alınan dersler özelinde istenen ek kriterler kesinlikle atlanmamalıdır. Bunlara örnek olarak, son iki sene için Matematik ortalaması, Türkçe ortalaması, Fizik, Biyoloji ya da Kimya gibi fen derslerinden geçer not alma zorunluğu verilebilir.

IB diploması

IB diploması Hollanda’daki tüm üniversite ve programlar tarafından geçerli bir üniversite öncesi diploma olarak kabul edilmektedir. IB diplomasına sahip olan öğrenciler, üniversiteye direkt birinci sınıftan başlayabilmektedir. IB diplomasına sahip olmak Hollanda başvurularında büyük avantaj sağlasa da öğrencilerimiz detaylı başvuru kriterlerini karşılamak durumundadır. Üniversiteler, genel minimum IB diploma notu kriterinin yanında dersler özelinde ek kriterler de bekleyebilmektedir. Bunlara örnek olarak, Matematik ve en az bir fen dersi almış olmak, yüksek seviye (HL) Matematik almış olmak, en az bir fen dersini yüksek seviye (HL) almış olmak, çoğu Mühendislik bölümü için Fizik almış olmak verilebilir. 

Dil Yeterliliği

İngilizce dil yeterliliği her üniversite tarafından beklenmekte ve minimum kriter üniversite ve program bazında değişiklik göstermektedir. Hollanda üniversiteleri tarafından kabul edilen dil yeterlilik sınavı IELTS’tir. IELTS’ten alınan genel puan kadar, sınavın bölümlerinden alınan puanlar da önemlidir. Bazı programlar genel puanın yanı sıra Writing bölümünden de minimum puan beklentisi açıklamakta, bazıları ise dört bölümün her biri için farklı minimum puanlar belirlemektedir. 

360 Counseling olarak öğrenci ve velilerimize önerimiz, başvuru sürecinde okullarla iletişim halinde olmanız ve başvuru kriterlerini kesinlikle genellememeniz yönünde olacaktır. Her programa ayrı bir başvuru şeklinde bakılması ve tüm kriterlerin detaylı şekilde incelenmesi, sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde büyük önem taşımaktadır. Atlanan en ufak bir kriter, çok başarılı bir öğrencinin başvurusunun zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir