“Foundation” nedir?

Hazırlık senesi olarak da yorumlanabilecek olan “Foundation” yılı, İngiltere ve Hollanda üniversiteleri tarafından uygulanan bir programdır. Foundation yılının amacı, öğrencilerin bu ülkelerdeki üniversite eğitim sistemini öğrenmeleri ve lisans programının birinci yılına, kendilerinden emin bir şekilde başlamalarını sağlamaktır.

Hollanda ve İngiltere üniversitelerine geçişte uygulanan Foundation yılını, Turkiye üniversite hazırlık senesi ile karıştırmamak gerekir. Türkiye’de üniversite hazırlık sınıfı tamamen yabancı dil becerilerini geliştirmek üzere planlanmıştır. Fakat Foundation programı boyunca öğrenciler, üniversitenin birinci yılında devam edecekleri program ile alakalı dersler almaktadır. Bu dersler, öğrencinin üniversite hayatı boyunca nasıl bir eğitim alacağını anlaması için oldukça faydalıdır.

Yurt dışı üniversite hayatına geçişte Foundation programına katılmanın önemli avantajları vardır. Foundation programı, fakülte bazlı genel bir programdır ve öğrencinin yıl bitiminde tam olarak hangi bölümde mutlu olacağına karar vermesi için tecrübe ve olanak sağlamaktadır. Örneğin, Business Foundation (İşletme hazırlık) yapan bir öğrenci, üniversite birinci sınıfa, İşletme (Business Management), Spor Yönetimi (Sports Management) ya da İletişim Yönetimi (Communication Management) gibi, Foundation programı ile alakalı bölümlerden birini tercih edebilmektedir.

Foundation programı, başvurulan üniversitenin kampüsünde ya da kampüs dışında uygulanmaktadır. Her iki durumda da öğrenci, kabul edildiği üniversitenin tüm kampüs olanaklarını kullanma hakkına sahiptir. Foundation yılı sonunda, sınıf geçme kriterlerinin tamamının yerine getirilmesi koşuluyla, öğrenci birinci sınıfa direkt geçiş hakkını kazanmaktadır.

Foundation programı ile üniversite hayatına başlamak, bazen öğrencinin kendi kararı, bazen de lise öğrenim hayatı ile bağlantılı olarak bir zorunluluktur. Hollanda’da çoğu üniversite ve İngiltere’deki bir takım üniversitelerde doğrudan birinci sınıfa kabul alabilmek için IB Programı veya muadili bir programın mezunu olmak zorunluluktur. Bu okullarda, diploma notu ne kadar yüksek olursa olsun, MEB Diploması ile lisans programlarına doğrudan başlamak bir seçenek değildir.

Foundation yılı okumaya karar vermek, öğrencinin kendini ne kadar iyi tanıdığı ile alakalıdır. Eğer öğrenci lise hayatında zorlanmış ise, üniversite hayatına geçiş için bu fırsatı kesinlikle değerlendirmelidir. Bu sürece vakit kaybı olarak bakılmamalıdır. Foundation yılını tercih eden ve programı geçerek üniversite birinci sınıfa başlayan öğrencilerde üniversite eğitimini yarıda bırakma oranı çok daha düşüktür. Bu sebeple, üç yıllık üniversite hayatını verimli şekilde geçirmek ve başarılı olmak için, Foundation programı bir avantaj olarak değerlendirilmelidir.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir