360edu

Erken başvurularda “defer” ne demektir ve bu durumda ne yapmalısınız?

Beklediğin gün nihayet geldi… Üniversite başvurunla ilgili yeni bir gelişme olduğunun haberini veren bir e-posta aldın. Tabii ki hevesle bilgisayarına (ya da dürüst olalım, akıllı telefonuna) saldıracak ve okulun başvuru platformuna gireceksin. Beklediğin şey koca bir “accepted” yazısı, ama “rejected” kelimesini görürsen fazla hayal kırıklığına uğramamak için kendini hazırlıyorsun. Zaten oluşturduğun üniversite başvuru listesi mükemmeldi, dolayısıyla sorun yok. Fakat sonra şu cümleyi görüyorsun: “The admissions committee has deferred a decision on your application until spring.”

Deferred…” Bu ne demek oluyor ki? Şimdi ne yapacaksın?

“Defer” ne bir ret ne de kabuldür. Bardağın dolu tarafından bakmalı ve bunu, üniversite kabul komitesini etkilemek için ikinci bir şans olarak düşünmelisin. Üniversiteler, bir öğrenciyi kabul edebilmek için yeterli bilgiye sahip olmadıklarında, başvuru değerlendirmesini ertelerler. Güçlü bir başvuru sahibi olabilirsin ama okulun daha fazlasına ihtiyacı vardır. Başvurunu daha detaylı incelemeleri ve normal dönemde başvuran öğrencilere kıyasla nasıl durduğunu görmeleri gerekebilir. Kurumları için uygun bir aday olup olmadığını bilmek istiyorlar.

Erken başvurular üniversiteler tarafından ertelenebilir. Boston Magazine’e  göre, Harvard’ın erken kabul havuzunun yaklaşık %74’ü normal başvuru havuzuna ertelendi. Dartmouth ise 2020’de erken başvuru yapanların %50’sini ertelendiğini bildirdi.

Erken başvurular neden ertelenir? 

Erken başvuruların ertelenmesinin birçok nedeni olabilir. Bazen okul, bilinçli bir karar verebilmek için öğrenci hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyar.

Çoğu zaman okullar, öğrencilerden akademik yılın ilerleyen zamanlarında daha fazla bilgi göndermesini isterler. Huffington Post gazetesine göre, erken başvuruları erteleyen okullar, öğrencilere notlarını yükseltmek veya ders dışı aktivitelerini geliştirmek için bir şans daha vermek istiyor. Normal başvuru döneminde kimlerin başvuracağını bilmiyorlar. Senin başvurunun değerlendirmesini, bu adaylarınkiyle aynı döneme erteleyerek, uygun olup olmadığına daha iyi karar verebilirler.

“Defer” edildiysen ne yapmalısın?

Öncelikle, bir plan oluşturmak için danışmanınla görüşmelisin. Bundan sonraki adımlarının ne olacağını bilmek çok önemli.

Bu okulun hala en iyi seçeneklerinden biri olup olmadığına karar vermelisin. Bu okul artık listenin en tepesinde değilse ve yerini başka bir okul aldıysa, kabul edilmenin senin için ne kadar önemli olduğunu değerlendirmek isteyebilirsin. Önemli bir öncelik değilse, danışmanınla bir sonraki eylem planını tartışabilirsin.

Ancak hala en çok bu üniversiteye gitmeyi arzuluyorsan, kabul edilme şansını artırmak için yapabileceğin birkaç şey vardır.

1. Gelen e-postadaki talimatları takip et:

Okuldan alacağınız erteleme mektubunuz muhtemelen atman gereken sonraki adımları sana bildirecektir. Bazı okullar daha fazla bilgi isterken, bazıları istemez. Kabul ofisi belirli bir şeyi yapmaktan kaçınmanı istiyorsa, bunu ciddiye al ve yapmaktan gerçekten kaçın.

2. Erteleme mektubuna bir cevap yaz:

Erteleme mektubun senden daha fazla bilgi vermeni isterse, ilk eylemin Ocak veya Şubat civarında bir cevap yazmak olmalıdır. Cevabında, başvurunu üniversiteye gönderdiğinden beri neler yaptığın konusunda güncellemelere yer vermelisin. 12. sınıfın ilk dönem notlarını ve diğer önemli detayları eklemelisin. Örneğin, kaptanı olduğun futbol takımı şampiyonluk kazandıysa, bunu mutlaka mektuba eklemelisin. Ayrıca okula, hala en çok onları istediğini ve kabul edilirsen memnuniyetle kaydolacağını bildirmelisin.

3. 12. Sınıf notlarını paylaş:

Erken başvuru yaptığınızda üniversiteler lise son sınıfın notlarını görmedikleri için bu notlar önemli değilmiş gibi gelebilir, ancak bir okul başvuru değerlendirmenizi ertelemişse, yıl boyunca nasıl bir performans gösterdiğini bilmek isteyecektir. Belki Matematik dersinde çok başarılı değildin ve geliştiğini görmek istiyorlar. Okul çalışmalarının zirvesinde kalmak ve liseyi güçlü bir şekilde bitirmek önemlidir.

4. Başka üniversitelere de başvur:

Ertelenen başvurunun neticesini beklerken, bunu bir ret gibi düşünmek ve başka üniversitelere başvurmak mantıklıdır. Baharda başvuruna ne cevap geleceğini bilemezsin, bu nedenle yedek bir plana sahip olmak ve gitmekten mutluluk duyacağın farklı üniversitelere başvurmak en iyisidir.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir