360edu

Erken başvuru nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerin lisans programlarına başvuru yapan herkesin karşısına çıkan iki terim var: “Early Decision” ve “Early Action”. Türkçe’de erken başvuru olarak adlandırdığımız bu başvuru türlerinin ne olduğunu sizin için açıkladık.

Regular vs. Rolling Admissions

Early Decision ve Early Action tanımlarını vermeden önce, Regular ve Rolling admissions denildiğinde neyin kastedildiğini anlamakta yarar var.

Regular başvuru sisteminde öğrenciler, üniversiteler tarafından belirlenen son başvuru tarihine kadar başvurularını paylaşmak zorundadır. Son başvuru tarihine kadar gelen bütün başvurular, üniversitelerin ilgili birimleri tarafından değerlendirilir ve kimin kabul edilip edilmeyeceği kararı, başvuran tüm öğrencilerin dosyaları birbirleriyle kıyaslandıktan sonra verilir. Bu, dünya çapındaki lisans programlarında en yaygın olarak görülen başvuru biçimidir.

Rolling başvuru ise, “erken kalkan yol alır” mantığıyla işler. Başvurular için bir başlangıç ve bitiş tarihi belirlenebilir. Ancak başvuru tarihleri ne olursa olsun, öğrencilerin başvuruları derhal değerlendirilir ve cevaplanır. Bir başka deyişle, erken başvuran öğrenci, aynı programa başvuran diğer öğrencilerin başvurularının sonuçlarını beklemek zorunda kalmaz. Bu da demek oluyor ki öğrencilerin başvurularında geç kalması, arzuladıkları programda kontenjan kalmamasına sebep olabilir.

Early Decision ve Early Action

Amerikan üniversitelerinin lisans programlarına başvurular, genellikle regular başvuru metoduyla yapılır. Regular başvurular için son başvuru tarihi, üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir. Ancak 30 Kasım, 1 Ocak ve 15 Ocak en çok görülen son başvuru tarihlerdir. Cevaplar ise Mart ya da Nisan’da gelir.

Early, yani erken başvuru, isminden de anlaşılabileceği üzere, regular başvuru tarihinden önce yapılan başvurudur. Erken başvurular için son başvuru tarihleri, yine üniversiteden üniversiteye farklılık göstermekle beraber, genellikle Kasım ayında olur. Buna bağlı olarak başvuru sonuçları da erken (çoğunlukla Aralık gibi) belli olur. Erken başvurular, öğrencilerin kalbinde yer etmiş olan üniversitelere giriş hakkı kazanma ihtimallerini artırdıkları için tercih edilirler. Başvuru stresini erkenden atlatmak da cabasıdır. Fakat, erken başvuru yapıp yapmama kararını vermeden önce dikkat edilmesi gereken bir takım temel bilgiler de vardır.

Early Decision, “bağlayıcı” bir başvuru türüdür. Öğrenciler, yalnızca bir üniversiteye Early Decision başvuru yapabilirler ve bu üniversiteden kabul almaları durumunda, bu üniversiteye kesinlikle kayıt yaptırmayı kabul ederler. Dolayısıyla Early Decision, öğrencinin bir üniversiteye gideceğinden kesinlikle emin olduğunda yapılmalıdır. Early Decision başvuru sonuçlarının, burs başvurularından önce sonuçlanabileceğini de unutmamak gerekir.

Early Action ise bağlayıcı değildir ve öğrenciler çoğunlukla birden fazla üniversiteye Early Action başvurusu yapabilirler. Yalnızca “Restrictive Early Action” başvuru kabul eden bazı üniversiteler (Harvard, Princeton, Stanford ve Yale gibi) Early Action başvurularında başka üniversitelere başvuru yapmayı engeller veya kendileriyle birlikte yalnızca belirli üniversitelere başvurulmasına izin verir. Early Action başvurularında sonuçlar erken belli olsa da, öğrenciler üniversitelere cevaplarını regular başvuru öğrencileriyle aynı zamanda verirler.

Erken başvuruların tümü, “kabul”, “ret” ya da “erteleme” şeklinde sonuçlanabilir. Erteleme, başvurunun regular döneme bırakıldığının habercisidir.

Erken başvurularla ilgili daha detaylı bilgi almak ve erken başvuru sürecinizi doğru bir şekilde planlamak için uzman ekibimizle iletişime geçin.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir