360edu

Covid-19 ve İngiltere’de eğitim

İngiltere’de, Covid-19 salgınından kaynaklı riskleri en aza indirmek ve öğrencilerin mağdur olmasına engel olmak adına, eğitim alanında bir çok düzenlemeye gidilmiştir. Türkiye’den lise ve üniversite okumaya gitmiş olan öğrencilerimizi ve bu sene kabullerini almış olan öğrencilerimizi nelerin beklediğini sizler için özetledik. 

İngiltere’de Üniversiteler

İngiltere’de üniversite eğitimi, yeni bir karara dek 1 Mayıs 2020 tarihine kadar online olarak devam edecektir. Üniversiteler, tüm sınavların iptal edilmiş olması sebebiyle öğrencilerin en adil şekilde değerlendirilebilmeleri için sistem çalışmaları yapmaya başlamışlardır. Öğrenciler, projeleri üzerinde normal zaman çizelgesine bağlı kalarak çalışmaya devam edeceklerdir. 

Tüm dünyamızı etkileyen bu mevcut durum, özellikle bu sene şartlı kabullerini almış olan ve 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde üniversiteye başlayacak öğrencilerimizi merakta bırakmıştır. Tüm üniversiteler kabul şartlarını gözden geçirecek ve sınavların iptal olmasına karşın öğrencilerin bu güne kadarki performanslarını göz önünde bulundurarak karar vereceklerdir. 

Bu süreçte sizlere önerilerimiz aşağıdaki gibidir:

• Üniversiteler bu süreçte öğrencilerden gelen iletişimi çok önemseyeceklerdir. Karar verme sürecinde onlara destek olun ve kendinizi hatırlatın. Durumunuzu anlatmaktan ve sorularınızı iletmekten çekinmeyin.

• Bu süreçte (eğer biriyle çalışıyorsanız) yurt dışı eğitim danışmanınızdan yardım alabilirsiniz. Üniversitede kiminle, nasıl iletişime geçileceği konusunda destek alın. 

• Şartlı kabulünüzde MEB Diploma notu dışında, iptal olmuş ya da ertelenmiş olan bir sınav sonucu şartı var ise (IELTS ya da IB gibi), üniversite ile iletişime geçerek okulunuzun ve sizin bu süreci nasıl yöneteceğini açıklayın ve yönlendirme talep edin. Unutmayın ki tek seçim kriteri sınavlar değildir. Başvurunuzda diploma notunuz, referansınız ve motivasyon mektubunuzun da önemi büyüktür. 

• Evde çalışma sürecinde performansınızın düşmesine izin vermeyin. MEB Diploma notunuzu kesinlikle düşürmeyin. Aksine, elinizden geldiğince yükseltmeye çalışın. 

UCAS sistemi üzerinde üniversite kararını bildirmek için son başvuru tarihi olan 1 Mayıs 2020, öğrenci ve velilere düşünme fırsatı sunmak adına ertelenecektir. 

İngiltere’de Liseler

İngiltere’de tüm liseler, diğer ülkelerde olduğu gibi kapatılmış, GCSE, A-Level ve IB sınavları iptal edilmiştir. Ofqual (Sınav ve Değerlendirme Kurulu), öğrencilerin adil bir şekilde değerlendirilebilmeleri için izlenecek yol üzerinde çalışmaktadır. Ofqual, bu döneme özel not hesaplamasında aşağıdaki unsurlara dikkat edileceğini açıklamıştır;

• Değerlendirmede, öğrencilerin şimdiye kadar tamamlamış olduğu proje ve IB mock sınavları büyük önem taşıyacaktır. Öğrencilerin, mock sınav ve projeleri üzerinde, bunların final notları olacağını bilmeden çalışmış olmaları muhakkak göz önünde bulundurulacaktır. Ofqual, özellikle mock sonuçlarının doğru değerlendirilmesi için tüm okulları takip edecektir. 

• Not hesaplamasında öğretmen değerlendirmeleri de kullanılacaktır. 

• Hiçbir kurum tarafından GCSE ve A-Level sınavı yapılmayacaktır. 

• Bu yöntem ile hesaplanan lise mezuniyet notları, üniversiteler tarafından resmi not olarak kabul edilecektir. 

• Bu hesaplama sonucu aldığı nottan memnun olmayan öğrencilere itiraz hakkı tanınacak. Öğrenciler, gerekli görülmesi durumunda 2021 yazındaki sınavlara katılma hakkı kanazabilecektir.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir