360edu

Covid-19 ve Amerika başvuruları

Uluslararası eğitim, ilk olarak Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde görülen ve hızlı bir şekilde bir pandemik haline gelen Covid-19 salgınından en çok etkilenen alanlardan biri oldu. Okul ve üniversite kampüslerinin kapatılması, derslerin online platformlara taşınması ve belirli ülkeler arası ulaşımın süresiz olarak yasaklanması, öğrenci ve öğrenci adaylarını zor durumda bıraktı. Özellikle Amerika’yı hedefleyen öğrencilerin çok dikkatli bir şekilde plan yapması gerekiyor zira Amerika’ya başvuru süreci, diğer ülkelere kıyasla belki de en çetrefillisi. 360 Counseling olarak, Amerika’yı hedefleyen öğrencilerin belirsizliklere rağmen doğru adımları atabilmeleri için bir kılavuz hazırladık.

Ders çalışmayı bırakmayın

Eğitimin online platformlara taşınmasıyla birlikte okula nasıl çalışmanız gerektiğini kestiremediğinizin farkındayız. İkinci dönemin tamamen evden bitirilmesi durumunda özellikle sınavlar risk altına girebilir. International Baccalaureate (IB), tarihinde ilk kez Mayıs sınavlarını yapmayacağını duyurdu bile. Amerika’daki pek çok lise de son dönemde sınav yapmayacağını ve öğrencilere, basit bir “geçer/kalır” sistemi üzerinden not vereceğini açıkladı.

Amerika’nın Princeton, Brown ve USC gibi önde gelen üniversiteleri, Covid-19 salgınına rağmen başvuruları her zaman olduğu gibi değerlendirmeye devam edeceklerini bildiriyor. IB, AP ya da MEB farketmeksizin, okulunuzdan mutlaka not alacaksınız ve üniversiteler sizi bu notlara göre değerlendirecek. Dolayısıyla derslerinize sıkı bir şekilde çalışmayı bırakmayın! 

Elbette, salgının arzulandığı kadar hızlı bir şekilde kontrol altına alınamaması durumunda bir takım tarihlerin ötelenmesi mümkün. Örneğin, bazı Amerikan üniversiteleri, kabul alan öğrenciler için sunulan son karar tarihini ileriye attı. 2020-21 başvuruları için henüz bir değişiklik kararı alınmadı. 12. sınıfların cevap bekledikleri üniversiteleri sıkı bir şekilde takip etmelerini öneriyoruz. 11. sınıflar ise her zaman yaptıkları gibi derslerine odaklanmalı ve SAT, TOEFL gibi testlere ne zaman ve nasıl gireceklerini planlamalılar.

Testlerinizi planlayın

Amerika başvuruları açısından belki de en büyük darbe, test iptalleri ve ertelemeleri oldu. Mart, Nisan ve Mayıs ayındaki SAT ve ACT sınavlarına kayıt yaptırmış olan öğrenciler, mağdur olduklarını hissediyorlar. Ancak bu konuda size iki iyi haberimiz var.

Birincisi, önümüzdeki süreçte bardağa dolu tarafından bakıp, eksik kaldığınızı düşündüğünüz konuların üzerine daha çok gidebilirsiniz. Başarılı bir çalışma planı oluşturabilmeniz çıkarabilmeniz için, önümüzdeki test opsiyonlarını sıralayalım:

  • SAT: 29 Ağustos 2020, 3 Ekim 2020 ve 5 Aralık 2020
  • SAT Subject*: 6 Haziran 2020, 29 Ağustos 2020, 3 Ekim 2020 ve 5 Aralık 2020

*Subject Test konuları her tarihte farklı olabilir. Lütfen ilgilendiğiniz tarihe göre kontrol ediniz.

  • ACT: 12-13 Haziran 2020*, 17-18 Temmuz 2020, 11-12 Eylül 2020, 9-10 Ekim 2020, 11-12 Aralık 2020

*3 ve 4 Nisan’da yapılması planlanan ACT testleri bu tarihlere kaydırılmıştır. Kontenjan sınırlı olabilir.

  • TOEFL: Şu anda Türkiye’de açık olan test merkezleri yok denecek kadar az. ETS, birkaç ülkede internet-based testin evden yapılmasını mümkün kılmış durumda. Gelişmeler için lütfen ETS’in internet sitesini takip edin.
  • IELTS: 16 Nisan’a kadar tüm testler iptal edilmiştir. Gelişmeler için lütfen British Council ya da IDP’nin Türkiye sayfalarını takip edin.
  • AP: College Board, Mayıs’taki testlerin, çoktan seçmeli kısımlar çıkarılacak şekilde evlerden, online olarak yapılacağını duyurdu.

İkincisi, Amerika’daki üniversiteler de bu bilinmezliği sizinle birlikte yaşıyorlar. İçinde bulunduğunuz durumun farkındalar. Bu yüzden, pek çok üniversite daha şimdiden 2020-21 başvurularında “test-optional” bir stratejiye dönüş yapacağını açıkladı. Hayalinizdeki üniversiteye girmek için SAT’ye girmek zorunda bile olmayabilirsiniz! Başvuracağınız üniversitelerin testlerle ilişkin beklentilerini öğrenebilmek için düzenli olarak yayınladıkları duyuruları takip edin.

Vize başvurularınızı aksatmayın

Şu anda Türkiye’deki pek çok konsolosluk hizmet vermiyor olabilir. Ancak Covid-19 salgını tam olarak ortadan kalkmasa bile hayatın Mayıs ayının sonunda normalize olması bekleniyor. Dolayısıyla vize süreçlerini de takip edin. Özellikle kabulleri gelen 12. sınıf öğrencileri, tüm belirsizliklere rağmen I-20 hazırlıklarını olması gerektiği gibi yapmalılar. Vize başvurularında gecikmek, normal dönemlerde bile eğitim hayatınızı sekteye uğratabilir.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir