360edu

Covid-19 sonrası “Test-Optional” olan Amerikan üniversiteleri

Yurt dışı eğitim süreçleri, Covid-19’un bir pandemik haline gelmesiyle birlikte derinden etkilendi. Uluslararası ulaşımın sekteye uğradığı, test merkezlerinin kapandığı, müfredat ve sınavların değiştirildiği bu dönemde, eğitim kurumları “esnek” olmak zorunda. Amerikan üniversitelerine başvuru süreçleri söz konusu olduğunda, bu esnekliğin “test-optional” olma kararı olduğunu gözlemliyoruz.

Bu gelişmeleri doğru bir şekilde yorumlayabilmeniz için aslında bilmeniz gereken üç temel terim var:

Test-optional: SAT/ACT sonuçlarınızı üniveriste ile paylaşıp paylaşmamak sizin takdirinizdedir.

Test-flexible: SAT/ACT sonuçları yerine, belirli bir minimum ortalama ya da SAT Subject/AP skorlarıgibi, farklı bir takım destekleyici unsurlar kabul edilebilir. Örneğin, New York Üniversitesi’nin test-flexible politikasına göre, başvuruda aşağıdakilerden herhangi biri kullanılabilir:

· SAT Reasoning skoru

· ACT skoru

· Üç tane SAT Subject skoru

· Üç tane AP skoru

· IB Diploması

· IB Diploma öğrencisi olunmaması durumunda üç tane High Level IB dersinin sınav notu

· “Belirli” uluslararası lise diplomaları

Test-blind: Test skorlarınız kesinlikle göz önünde bulundurulmaz.

Bu noktada şunu iyi anlamak gerekiyor: Amerikan üniveristelerinin test-optional olması, test sonuçlarının kâle alınmayacağı anlamına gelmemektedir. Testlerde başarılı olduğunu düşünen ve sonuçlarını üniversitelerle paylaşan diğer adaylarla yarışıyor olabileceğinizi unutmayın. Öte yandan, Covid-19 salgını sebebiyle hedeflerinize ulaşamadığınızı düşünüyorsanız, test-optional üniversitelerde şansınızı denemeyi düşünebilirsiniz.

İşte, Covid-19’e cevaben 2020-2021 döneminde yapılan başvurularda test-optional olma kararı alan üniversitelerden bazıları:

· Boston University

· Tufts University

· MIT (SAT Subject testler zorunluluk olmaktan çıktı)

· Chapman University

· University of Oregon

· Case Western Reserve University

· Oregon State University

Test-optional politikaya dönüş, son yıllarda Covid-19’dan bağımsız olarak Amerika genelinde gözlemlediğimiz bir trend. İlgilendiğiniz üniversitenin SAT/ACT skorlarına dair tutumunu öğrenmek için lütfen internet sayfalarını düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir