360edu

Cornell Üniversitesi’ne nasıl başvuru yapılır?

Cornell Üniversitesi’nin lisans programlarına iki farklı platform üzerinden başvuru yapılabiliyor: Common Application ve Universal College Application. Bu iki platformdan hangisini seçerseniz seçin, üniversitenin sizden beklediği bilgi ve belgeler değişmeyecektir: Amerika’daki hemen hemen tüm üniversitelerde olduğu gibi öğrencinin kişisel bilgilerinin yanı sıra akademik not dökümleri, okul profil belgesi, SAT/ACT skorları, TOEFL/IELTS skorları, okul dışı faaliyetlerine dair detaylar, motivasyon yazıları ve (maddi yardım başvurusu yapılacaksa) CSS Profile ya da FAFSA paylaşılmalıdır. Bunların yanı sıra, eğer varsa, IB, AP, SAT Subject ve benzeri diploma ve sınavların notları (ya da öngörülen notları) gönderilmelidir. Bunun dışında önemli bir detay, Cornell Üniversitesi’ne başvuru yaparken fakülte seçimi yapmak zorunda olmanız.

Peki Cornell Üniveristesi’ne kabul edilen öğrencilerin profili nedir? Her zaman bahsettiğimiz gibi Amerikan üniversiteleri başvuru değerlendirmelerini “bütünsel” bir yaklaşımla gerçekleştirdiği için, minimum ortalama ya da test skorlarından bahsetmek, İngiltere ya da Hollanda üniversitelerinde olduğu kadar kolay değil. Ancak lisans programlarına başvuruda bulunan öğrencilerin yalnızca yüzde 10’unu kabul eden Cornell Üniversitesi’ne girmenin kolay olmadığını söyleyebiliriz. Çok seçici üniversiteler için önerdiğimiz adımlar elbette Cornell için de geçerli:

· Çok yüksek bir okul ortalaması

· Okulunuzda sunulan en zorlayıcı müfredatı seçmek (IB ya da AP gibi)

· Çok yüksek SAT/ACT skorları (1400’ün altında bir skor şansını oldukça düşük kılacaktır)

· SAT Subject testleri* (özellikle okulunuzda IB/AP imkanı yoksa)

· Cornell Üniversitesi’nin kültür ve karakterine uygun bir öğrenci adayı olduğunuzu içten ve etkili bir şekilde yansıtan Common Application yazısı ve ek yazılar. (Cornell Üniversitesi başvurularında yazmanız gereken ek yazılara dair detaylı bilgi için ‘Cornell Üniversitesi hangi ek başvuru yazılarını istiyor?’ başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.)

· Cornell Üniversitesi’nin aday öğrenci profiline uyduğunuzu gösteren okul dışı faaliyetler. (Üniversitenin 2019 yılında belirlediği temel değerler arasında özgür düşünce, sınırlar ötesi akademik keşif, etkili kamusal yardım girişimleri ve doğal yaşama saygı gibi ilkeler bulunuyor.)

Cornell Üniversitesi’ne başarılı bir başvuru yapmak istiyor ve başvurunuzun tamamı, test hazırlığı ya da yazılar konusunda yardıma ihtiyaç duyduğunuzu hissediyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

* SAT Subject testleri, Mühendislik Fakültesi’ne 2021-22 akademik yılı için yapılacak olan birinci sınıf başvurularında bir zorunluluk olmamakla birlikte, değerlendirmeye alınmayacaktır.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir