360edu

Cornell Üniversitesi hangi ek başvuru yazılarını istiyor?

Başvuru yazılarının, Amerika’daki üniversitelere başvuru sürecinin önemli unsurlarından biri olduğundan bahsetmiştik. Amerika’da çoğu üniversite tarafından beklenen Common Application yazısı hakkındaki önemli bilgileri ve yönlendirmeleri, ‘“Common Application Essay” nedir?‘ başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. Peki, Amerika’da üniversiteye başvururken hazırlanması gereken tek yazı Common Application yazısı mıdır? 

Okullar tarafından belirlenen ve okuldan okula farklılık gösteren ek yazılar da en az ortak başvuru yazısı olan Common Application yazısı kadar önemlidir. Bu yazıların istenmesindeki amaç, öğrencilerin üniversitenin kültürüne uygunluklarını ölçmek ve belirli bir bölümü neden seçtiklerine dair somut veriler yakalamaktır.

Cornell Üniversitesi, lisans programı başvurularında öğrencilerden fakülte seçimi yapmalarını beklediği için, kaleme almanız gereken ek yazılar da başvurduğunuz fakülteye bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Üniversitenin Mühendislik, İşletme Fakültesi (Dyson School) ve Liberal Sanat ve Bilimler Fakültesi için belirlediği ek yazıları birlikte inceleyelim… 

1- Mühendislik Fakültesi Ek Yazısı

Tell us about your interest in engineering or what you hope to achieve with a degree in engineering. Describe what appeals to you about Cornell Engineering and how it specifically relates to your engineering interest or aspirations.

Bu soruda sizden beklenen, aşamalı olarak neden mühendislik alanına ilgi duyduğunuzu, mühendislik eğitiminizi neden Cornell Üniversitesi’nde almak istediğinizi ve Cornell Üniversitesi’nde mühendislik eğitiminin ideallerinize nasıl hizmet edeceğini açıklamanızdır. Burada başvurduğunuz alan ile alakalı tecrübelerinize yer vermek sizin için büyük avantaj sağlayacaktır. Bu soruya cevap verirken fikir ve amaçlarınızı staj, araştırma, kulüp çalışmaları gibi somut aktivitelerinize bağlamanızı öneririz. 

2- Liberal Sanat ve Bilimler Fakültesi Ek Yazısı

Students in Arts and Sciences embrace the opportunity to delve into multifaceted academic interests, embodying in 21st century terms Ezra Cornell’s “any person could find any instruction in any study gave people hope.” founding vision. Tell us about the areas of study you are excited to explore, and specifically why you wish to pursue them in our College.

Cornell Üniversitesi kurucularından Ezra Cornell’in bir konuşmasından yapılan bu alıntı, üniversitenin “çalışma mottosu”dur diyebiliriz. Sanat ve Bilimler Fakültesi, sunduğu geniş program yelpazesi ile öğrencilerine birçok alanda gelişim olanağı sunmaktadır. Bu soruda sizden, kendinizi hangi alanlarda geliştirmek istediğinizi ve bunu yaparken Cornell Üniversitesi’nin sunduğu imkanları nasıl değerlendireceğinizi açıklamanız beklenmektedir. Fakülteyi detaylı araştırıp kendiniz için faydalı olacak alanları şimdiden belirlemeniz ve bunları yazınızda net bir şekilde sunmanızı öneririz. 

3- Dyson School Ek Yazısı

The Dyson School is unique by design. What motivates you to apply to Dyson and where do you plan to go from here?

Dyson School, İşletme alanında okumak isteyen öğrenciler için kurulmuştur ve belirli eğitim yöntemlerini benimsemektedir. Bu soruda, işletme alanındaki eğitiminizi neden Dyson’da almak istediğinizi açıklamanız beklenmektedir. Burada önerimiz, Dyson School tarafından sunulan sistemin sizin karakterinize, tecrübelerinize ve hedeflerinize nasıl bağlandığını net bir şekilde anlatmanız olacaktır. Hem kendiniz hem de başvuru başarınız için çok detaylı bir araştırma yapmanızın şart olduğunu da eklemek isteriz.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir