360edu

Columbia Üniversitesi hangi ek başvuru yazılarını istiyor?

Amerika’da üniversite başvurularının önemli unsurlarından birinin başvuru yazıları olduğundan bahsetmiştik. Amerika’da çoğu üniversite tarafından beklenen “common application yazısı” hakkındaki önemli bilgileri ve yönlendirmeleri, ‘”Common Application Essay”‘ nedir? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. Peki, Amerika’da üniversiteye başvururken hazırlanması gereken tek yazı common application yazısı mıdır? 

Okullar tarafında belirlenen ve okuldan okula farklılık gösteren ek yazılar da en az ortak başvuru yazısı olan common application yazısı kadar önemlidir. Bu yazıların istenmesindeki amaç, öğrencilerin belirli bölümü neden seçtiklerine dair somut veriler yakalamak ve üniversitenin kültürüne uygunluklarını ölçümlemektir.

Columbia Üniversitesi’ne başvururken Mühendislik Fakültesi veya Sosyal Bilimler Fakültesi’ni tercih ediyor olacaksınız. Her iki fakülte için de aşağıdaki 7 soruyu cevaplamanız beklenmektedir. 

  1. Hayalinizdeki üniversite hayatını tanımlayan kelime ya da ifadeleri listeleyiniz.
  2. Geçtiğimiz yıl lisede okunması zorunlu tutulan kitaplardan en çok beğendiklerinizi listeleyiniz.
  3. Geçtiğimiz yıl kendi tercihiniz ile okuduğunuz ve en çok beğendiğiniz kitapları listeleyiniz.
  4. Geçtiğimiz yıl düzenli olarak okuduğunuz makale ve elektronik yayınları listeleyiniz.
  5. Geçtiğimiz yıl izlediğiniz film, katıldığınız konser ya da etkinliklerden en çok ilginizi çekenleri listeleyiniz.
  6. Columbia Üniversitesi’ni sizin için değerli kılan nedir?
  7. İlgi alanlarınız olan bölümleri seçme sebebinizi açıklayınız. Geçmiş tecrübeleriniz, sizi tercihinizde nasıl yönlendirdi?

Columbia Üniversitesi en fazla 300 kelimelik olan bu kısa yazılarda öğrencilerin ilgi alanları

üzerinden, fakülteler tarafından sunulan programlara yatkınlıklarını ölçmeyi 

hedeflemektedir. Sizlere sıklıkla hatırlattığımız gibi, bu sorulara verilecek doğru cevap diye bir şey yoktur. İlgi alanlarınız bir üniversiteye kabul edilmenize engel olacak faktörler değildir. Fakat sizlerin gerçekte neyi istediğinizi anlamanıza fayda sağlayacaktır. 

İlk 5 soru için siz öğrencilerimize şu noktaya dikkat etmenizi öneririz. Zorunlu okuma ve çalışmalar dışındaki her katılımınız ve çalışmanız sizin tercihinizdir. Bu tercihlerinizin, seçtiğiniz bölümler ile alakalı olması, üniversite hayatınız için doğru bir yönde gidiyorsunuz anlamına gelmektedir. Aksi takdirde, kendi gelişiminiz için tercihlerinizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. 

6. ve 7. sorularda ise beklenen samimi ve net bir şekilde Columbia Üniversitesi’ni ve belirlediğiniz ilgi alanlarını seçme sebebinizi açıklamanızdır. Bu iki soruya cevap verirken, Columbia Üniversitesi hakkında bilgi sahibi olduğunuzu göstermeye gayret edin. Gerekçeleriniz ne kadar somut olursa üniversiteye olan ilgi ve hakimiyetiniz o kadar güçlü görünecektir. İlgi alanı olarak gösterdiğiniz bölümler ile alakalı staj, gönüllü çalışma, kulüp çalışmaları gibi her tecrübeye muhakkak değinin. Lise hayatınız sırasında, üniversitede almak istediğiniz eğitime dair çalışmalar yaptığınızı göstermek başvurunuzu kesinlikle güçlendirecektir.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir