360edu

Brown Üniversitesi’ne nasıl başvuru yapılır?

Amerika’nın en eski yüksek öğretim kurumlarından biri olan Brown Üniversitesi, Ivy League üniversitelerin biridir ve 2020 dünya üniversite listelerinde 53 (Times Higher Education) ve 57 (QS) gibi sıralamalara sahiptir. Dünya akademisinin liderlerinden biri olan bu üniversiteye başvuru ve kabul koşulları da yüksek rekabete dayalıdır. Kabul sürecinde “bütünsel” bir yaklaşımı benimseyen Amerikan üniversitelerine giriş için sabit bir formül vermek mümkün değildir. Ancak Türkiyeli öğrenciler için Brown Üniversitesi başvurusunun olmazsa olmazlarını derledik.

1. Yüksek bir okul ortalaması

Brown Üniversitesi’nin öğrencilerden beklediği spesifik bir asgari ortalama yoktur. Bununla birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı programlarında okuyan Türkiyeli öğrencilerin ortalamalarını yüzde 90’ın üzerinde tutmalarını önerebiliriz.

2. Uluslararası geçerliliği olan diplomalar

International Baccalaureate, Advanced Placement, A-Level ve Abitur gibi uluslararası çapta kabul gören kalifikasyonlar, bir zorunluluk olmasa da Brown Üniversitesi tarafından önerilen müfredatlardır.

3. Yüksek bir SAT/ACT skoru

Brown Üniversitesi’ne başvuru için SAT veya ACT testine girmek zorunludur. Essay bölümünü alıp almamak öğrencinin tercihine bırakılmıştır. Bütünsel değerlendirme anlayışı sebebiyle net bir “geçer puan” vermek yanlıştır. Ancak 360 olarak SAT’de 1400, ACT’de ise 31’in altına düşmemenizi önerebiliriz. 

4. TOEFL/IELTS skoru

Yabancı öğrencilerin dil becerilerini kanıtlaması zorunludur. Beklenen asgari puanlar nettir: Öğrencilerin TOEFL’dan en az 100, IELTS’ten ise 8.0 alması gerekmektedir.

5. SAT Subject Testleri

Brown Üniversitesi, lisans hayatına 2021 yılında başlayacak olan öğrencilerin başvurularında SAT Subject testlerini “önermediğini” açıklamıştır. Öğrenciler bu testlere girmeleri durumunda skorlarını üniversite ile paylaşmayı tercih edebilirler.

6. Etkileyici okul dışı faaliyetler

Brown Üniversitesi için eğitim ve araştırmanın toplumsal etkisi mühimdir. İdeal Brown adayı, okumak istediği alanı henüz keşfetmemiş olsa da ilgilendiği alanlarda başarılı ve girişken olabildiğini göstermelidir.

7. Başvuru yazıları

Başvurular, Common Application üzerinden yapılır ve Brown Applicant Portal üzerinden desteklenir. Brown Üniversitesi’nin Common Application platformundaki supplemental soruları hakkında detaylı bilgi için, Brown Üniversitesi başvuru yazıları yazımıza bakabilirsiniz.

8. Ek Belgeler

Sanat dallarından birine yönelmek isteyen öğrenciler. Brown Applicant Portal yoluyla portfolyo ve benzeri dosyaları paylaşmalıdırlar.

9. Video Portfolyo ya da Mezun Mülakatı

Brown Üniversitesi’ne başvuru yapan öğrenciler, üniversitenin kendilerini daha iyi tanıyabilmesi için ya Brown Applicant Portal üzerinden bir vidyo portfolyo hazırlamalı ya da Türkiye’de yaşayan Brown mezunlarından biriyle mülakat yapmak durumundadır. Hangisinin yapılacağı seçimi öğrenciye bırakılmıştır.

Brown Üniversitesi’ne başvuru yapmak istiyor ve başvuru dosyanızı olabildiğince güçlü kılmayı arzuluyorsanız, bize ulaşabilirsiniz.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir