360edu

Brown Üniversitesi’nde burs imkanları

Ivy League üyesi olan Brown Üniversitesi’nde eğitim almak ucuz değil. 2020-21 akademik yılında yalnızca eğitim ücretinin 59.254 Amerikan Doları olduğu yüksek öğretim kurumunda, yatakhane, yemek, ders kitapları ve benzeri ihtiyaçların ücretleri toplandığında bir öğrencinin yıllık gideri 80.448 dolara kadar yükselebiliyor. Peki uluslararası öğrencilerin Brown Üniversitesi’nden burs almaları mümkün mü?

Her şeyden önce Brown Üniversitesi’nin yabancı öğrencilerin başvurularını değerlendirirken “need-aware” bir yaklaşımı benimsediğini not etmek gerekir. Bu demek oluyor ki Brown, yabancı adayların okul ücretlerini karşılayıp karşılayamayacağını önemsiyor. Bir başka deyişle, okul ücretini karşılayabilecek olan bir yabancı öğrencinin Brown Üniversitesi’ne kabul edilme şansı daha yüksek olabilir. Bunun aksine Amerikalı adayları “need-blind” şeklinde değerlendiren Brown Üniversitesi’nin bu anlamda kendi ülkesinin vatandaşlarını önceliklendirdiğini söylemek yanlış olmaz.

“Maddi Yardım”

Bununla birlikte Brown Üniversitesi, tüm öğrencilerinin “belgeyebildiği” ihtiyaçlarını tamamen karşılama sözü veriyor. Burada “ihtiyaç” kelimesi çok önemli çünkü çocukların üniversite eğitimini karşılama sorumluluğunun herkesten önce ailelerde olduğunu düşündüğünü açık bir şekilde dile getiren Brown, akademik ve atletik başarı ya da benzeri beceriler üzerinden burs vermiyor. Dolayısıyla burada bahsi geçen “burs”, başarı karşılığında verilen bir ödülden ziyade ihtiyaç doğrultusunda sunulan bir yardım.

Maddi yardım başvurusu için öğrenci ve ailenin tüm gelir, gider ve varlıklarının detaylandırıldığı “CSS Profile” belgesi değerlendiriliyor. Öğrencinin maddi yardıma ihtiyacı olduğunun tespit edilmesi durumunda, karşılayamayacağı düşünülen rakamın tamamı üniversite tarafından karşılanıyor. Bu demek oluyor ki öğrenci tam ya da kısmi yardım hakkı kazanabiliyor. Bu yardım, doğrudan ödenek ya da öğrenciye iş edindirme şeklinde yapılabiliyor.

Brown’dan maddi yardım alamayacağını düşünen yabancı öğrenciler, üniversite tarafından sunulan kredi olanaklarını da değerlendirebilir. Brown Üniversitesi’ne başvurmak ve maddi planlarınızı sağlam bir şekilde yapmak istiyorsanız, danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir