360edu

Brown Üniversitesi hangi ek başvuru yazılarını istiyor?

Amerika’da üniversite başvurularının önemli unsurlarından birinin başvuru yazıları olduğundan bahsetmiştik. Amerika’da çoğu üniversite tarafından beklenen “common application yazısı” hakkındaki önemli bilgileri ve yönlendirmeleri, bu başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. Peki, Amerika’da üniversiteye başvururken hazırlanması gereken tek yazı common application yazısı mıdır? 

Okullar tarafında belirlenen ve okuldan okula farklılık gösteren ek yazılar da en az ortak başvuru yazısı olan common application yazısı kadar önemlidir. Bu yazıların istenmesindeki amaç, öğrencilerin belirli bölümü neden seçtiklerine dair somut veriler yakalamak ve üniversitenin kültürüne uygunluklarını ölçümlemektir. Brown Üniversitesi ise bu ölçümlemeyi, aşağıdaki 4 soruya beklediği cevaplar ile yapmaktadır.

1- Browns Open Curriculum allows students to explore broadly while also diving deeply into their academic pursuits. Tell us about an academic interest (or interests) that excites you, and how you might use the Open Curriculum to pursue it?

Brown Üniversitesi’nin sunduğu serbest müfredat (open curriculum) sistemi öğrencilere ne istediklerini anlamaları için hem zaman hem de fırsat sunmaktadır. Brown Üniversitesi bu sorusunda, aday öğrencinin akademik olarak ilgi alanlarını ve serbest müfredat sistemini akademik amaçları doğrultusunda nasıl kullanmayı planladığını görmek ister. Burada öğrencinin Brown Üniversitesi’nin sunduğu akademik programa hakim olduğunu ve bu program içinden spesifik olarak hangi dersler ya da projelerin kendisini geliştirebileceğini belirlemiş olması ve bunlardan somut olarak bahsetmesi başarı sağlayacak bir faktördür. 

2- Tell us about a place or community you call home. How has it shaped your perspective?

Bu soruda öğrenciden, kendisine ev gibi hissettiren bir yer ya da bir topluluktan bahsetmesi beklenmektedir. Burada verilen örneğin öğrenciye ne kattığını, dünyaya bakış açısını nasıl etkilediğini anlatmak çok önemlidir. 

Tecrübelerimiz gösteriyor ki, Brown Üniversitesi’nin bu sorusu öğrenciler arasında ortak bir kaygıya sebep olmaktadır. Bu da, cevap olarak verilebilecek çoğu grup ya da yerin, üniversite gözünde etkili olmayacağıdır. 

Bu soruya verilebilecek tek bir doğru cevap ya da özel bir beklenti olmadığını hatırlatmak isteriz. Brown Üniversitesi için öğrencilerin tüm tecrübeleri çok değerli olup, öğrencinin aktarım şekli esas seçim kriteridir. Burada bir şehir, bir sınıf, aile, ünlü bir spor takımından bahsetmek arasında hiçbir avantaj farkı yoktur. Önemli olan verdiğiniz örneğin size ne kattığı ve sizin bunu Brown Üniversitesi’ne nasıl aktardığınızdır. 

3- Please briefly elaborate on one of your extracurricular activities or work experiences.

Amerika’da üniversiteye başvururken okul dışı aktivitelerin ne kadar büyük önem taşıdığını biliyoruz. Bu soruda, başvuru dosyası içinde yer alan okul dışı aktivite listenizden bir örneğin detaylandırılması beklenmektedir. Burada seçeceğiniz aktivitenin, başvurduğunuz bölümle alakalı olması şart değildir. Önerimiz, en çok tecrübe edindiğinizi düşündüğünüz aktiviteyi seçmeniz. 

4- At Brown, you will learn as much from your peers outside the classroom as in academic spaces. How will you contribute to the Brown community?

Brown Üniversitesi, öğrencilerine tek bir topluluk gözüyle bakmaktadır. Bu sebeple kabul ettikleri öğrencilerin başarılı bir akademik performans göstermeleri kadar, birikimleri ile okul arkadaşlarına katkıda bulunmalarını da bekler. Brown Üniversitesi içinde öğrencilerin neler yaptığını çok iyi araştırın. Kendi tecrübe geçmişinizi tarayın. Bu şekilde karşılık bulabilecek bir ihtiyacı görebilmeniz çok daha kolay olacaktır.

Brown Üniversitesi ek yazıları, common application yazısına kıyasla çok daha kısa yazılardır. Sorulan sorulara az kelime ile etkileyici bir şekilde cevap vermek elbette kolay değildir. Bu sebeple odağınızı dağıtmadan, samimi bir şekilde sadece sorunun istediği cevabı sunmaya özen gösterin.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir