360edu

Başvuru yazıları neden önemlidir ve yazıları yazarken nelere dikkat edilmelidir?

Yurt dışı üniversite başvuru dosyası birçok farklı kalemden oluşmaktadır. Bu kalemlerin en önemlilerinden biri, üniversiteler tarafından aday öğrencilerden beklenen motivasyon yazılarıdır. Bu yazılar, öğrencilerin üniversite hayatı öncesinde neler yaptıklarını, bu yapılanların neden tercih edildiğini ve üniversite hayatlarına nasıl katkı sağlayacağını, aynı zamanda başvurulan üniversite ve program için neden doğru aday olduklarını gösterebilecekleri en önemli platformdur.

Başvuru dosyasında yer alan okul notları ve test sonuçları, üniversitelerin öğrencinin akademik performansını değerlendirmeleri için büyük önem taşırken, motivasyon yazılarındaki amaç, öğrencinin karakterine dair ipuçlarını yakalamaktır. Üniversitelerdeki aday değerlendirme komitelerinin öğrencileri yüz yüze tanıma fırsatı olmadığından, motivasyon yazıları, öğrencilerin kendilerini samimi bir şekilde anlatabilecekleri tek araçtır.

Motivasyon yazılarının içeriği, ülke ve bölüm bazında farklılık göstermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yapılan her şeyden bahsetmenin zorunlu, hatta etkili olmadığıdır. Öğrenciler öncelikle başvurdukları okulun ve bölümün beklentilerini çok iyi anlamalıdır. Bundan sonra yapılması gereken, lise hayatı boyunca yapılan tüm akademik ve okul dışı tecrübeleri listelemektir. Yazıların en önemli ve zor aşaması, öğrencinin kişisel motivasyonu ve tecrübeleri arasındaki bağlantıyı çok açık bir şekilde anlatabilmesidir. Başvurulan okul ve bölüm ile alakalı kişisel motivasyon doğrultusunda öğrencinin kendisini geliştirmek için neler yapmış olduğunu görmek okullar için çok önemlidir.

Kişisel motivasyon ve tecrübeler arasındaki bağlantıyı kurmanın en kolay yolu, yazıya başlamadan önce bir yazı iskeleti oluşturmaktır. İlk olarak belli okul ve bölümü neden tercih ettiğinizi yazın. Bu programdan mezun olduktan sonra ne yapmayı planladığınızı not alın. Sonrasında, yapmış olduğunuz tecrübe listesinde, bu iki noktaya hizmet ettiğini düşündüğünüz kalemleri yazınızda detaylandırın. Her yazının bir matematiği vardır. Bunu lütfen unutmayın. Motivasyon yazılarına verdiğiniz önem, başvurunuzun başarısına çok büyük katkıda bulunacaktır.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir