360edu

360 Profil: Cornell Üniversitesi

Cornell Üniversitesi, Ivy League’in en genç üyesi. 1865 yılında New York eyaletinin Ithaca kentinde kurulan bu üniversitenin en temel ilkesi, kuruma adını veren Ezra Cornell’in açılış konuşmasında söylediklerinden kolayca anlaşılıyor: “Kim olursa olsun, arzuladığı alanda eğitim alabileceği bir kurum inşa etmek istedim.” Bu ilke, Cornell’in 2020 dünya ünivesite sıralamarında 14 ve 19 gibi iddialı konumlara yerleşmesinde kuşkusuz büyük bir role sahip.

Cornell’in ana merkezi olan Ithaca kampüsü, yurtları, yemekhaneleri, kütüphaneleri ve araştırma merkezleriyle klasik bir Amerikan kampüs hayatı vadediyor. Kampüsün bir parçası olan Cayuga Gölü ve Fall Creek vadisi ise sundukları eşsiz doğal güzellik sayesinde New York şehrine kısa bir mesafede bulunan Cornell Üniversitesi’ni, diğer tüm Ivy League üniversitelerinden ayrıştırıyor. Cornell’in Ithaca dışında New York ve Doha (Katar) şehirlerinde de Tıp, teknoloji ve profesyonel çalışmalara odaklı yüksek lisans fakülteleri ve merkezleri bulunuyor.

Hem özel hem devlet

Bu üniversitenin ilginç bir özelliği, özel bir kurum olmasına rağmen hükumetten toprak bağışı almış olması. (Amerika’da bu tür üniversitelere “land-grant university” deniyor.) Abraham Lincoln’ün imzaladığı Morrill Yasası ile merkezi hükumetin eyaletlere bağışladığı topraklar üzerinde kurulan land-grant üniversiteleri, aynı yasanın belirlediği misyon doğrultusunda Tarım, Fen Bilimleri, Askeri Bilimler ve Mühendislik gibi dallarda eğitime odaklanmayı hedefliyordu çünkü Sanayi Devrimi ve beraberinde getirdiği sınıfsal değişimlere ayak uydurmak şarttı.

Günümüzde her dalda eğitim veren bu üniversitelerin büyük bir çoğunluğu zamanla devlet üniversitesi haline geldi. Peki Cornell’in özel bir yüksek öğretim kurumu olmasına rağmen devletten yardım almış olması günümüz öğrencileri için ne anlama geliyor? Cornell’in dört fakültesi devlet bünyesinde olan State University of New York (SUNY) sistemine bağlı ve bu sebeple dekan atamaları ve eğitim ücretlerinin belirlenmesi gibi bir takım konularda yerel hükumetle işbirliği içinde çalışmak zorunda. Aynı sebepten dolayı New York Eyaleti’nin halkına hizmette bulunmak, Cornell’in daim öncelikleri arasında yer alıyor.

Özellikle Mühendislik, Tarım ve Yaşam Bilimleri, Otelcilik ve Mimarlık programlarıyla konuşulan Cornell Üniversitesi, kendini dünya çapında kanıtlamış bir Ivy League üyesi. Liberal Sanatlar ve Mühendislik fakültelerinde kendi benzersiz müfredatınızı yaratma şansınızın olduğu bu üniversitede ne okursanız okuyun, Viking Çalışmaları ya da Tiyatro gibi alanlarda yan dal yapabilirsiniz. Cornell Üniveristesi’ne başvuru sürecini merak ediyorsanız, ‘Cornell Üniversitesi’ne nasıl başvuru yapılır?’ başlıklı blog yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir