360edu

360 Profil: Columbia Üniversitesi

Pulitzer Ödülü sahibi yazar Herman Wouk, kaleme aldığı yazılardan birinde mezunu olduğu Columbia Üniveritesi’ni, “kendisini çevreleyen Manhattan pazaryerinin telaşına meydan okuyan bireyselliğiyle, düşünselliğe hayat veren huzur dolu bir vaha” şeklinde tasvir ediyor. Morningside Heights kampüsü New York kentinin Broadway Caddesi ile 116. Caddesi’nin kesişiminde bulunan Columbia Üniveristesi, Amerika’nın bağımsızlığından önce kurulan dokuz üniversiteden biri ve bir Ivy League üyesi. 1754 yılında Britanya Kralı II. George’un emriyle kurulan üniversite, 1896 yılında Columbia University adını aldı.

Columbia Üniversitesi, kurulduğu günden beri araştırma ve akademi dünyasına öncülük etmeye devam ediyor. Örneğin, ABD’nin ilk M.D. (Tıp Doktorluğu) diplomasını veren yüksek öğretim kurumu Columbia oldu. 44. ABD Başkanı Barack Obama da dahil olmak üzere pek çok dünya lideri, 1858’de kurulan Hukuk Fakültesi’nde eğitim aldı. Feminist hareketin kazanımları sonucu yalnızca kadınlara eğitim vermek üzere kurulan Barnard College, bağımsız olmakla birlikte Columbia Üniversitesi ile yakın ilişkisini korumaya devam ediyor.

Columbia Üniversitesi bugün, üç lisans ve on üç yüksek lisans fakültesi, bir tıp merkezi, dört kardeş okul ve ilahiyat fakültesi, yirmi beş kütüphane ve yüzü aşkın araştırma merkezi ve enstitü ile akademide bir dünya devi. Lisans öğrencileri, “çekirdek müfredat”ın uygulandığı Columbia Koleji ve Genel Çalışmalar Fakültesi ile FU Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nden birini tercih edebiliyorlar. Columbia Üniversitesi ana ve yan dal seçeneklerinin yanı sıra, kolej ve mühendislik fakültelerinde beş yıl süren çift ana dal programları ve Julliard gibi ünlü kurumlarla ortak programlar da sunuyor. Yüksek lisans seviyesinde ise Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Eğitim ve Sanat gibi pek çok farklı alana odaklanan fakülteler yer alıyor.

2020 dünya üniversite sıralamalarında 18 (THE) ve 16 (QS) gibi konumlara sahip olan Columbia Üniveresitesi’ne başvurmayı düşünüyorsanız, ‘Columbia Üniversitesi’ne nasıl başvuru yapılır?’ başlıklı blog yazımızı inceleyebilir, başvuru sürecinde size nasıl yardımcı olabileceğimizin detaylarını öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.

Post Info :
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir